Pomogę:
BŁĄD 1
Co według mnie jest częstym błędem w sprawie o alimenty, to żądanie 50% na 50% partycypacji rodziców w kosztach utrzymania dziecka, podczas gdy matka sprawuje w wyższym stopniu niż ojciec osobistą opiekę nad dziećmi. W tej opiece nad dziećmi, wyczerpuje się w dużym stopniu jej obowiązek alimentacyjny – co przyczynia się do tego, że już na wstępie możemy wysuwać żądanie o alimenty w proporcji np. 70% dla ojca do 30% dla matki, a nawet 80% do 20%.
BŁĄD 2
Często też, bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika, zaniżamy miesięczne koszty utrzymania dziecka, bo po prostu nie mamy odpowiedniego kalkulatora alimentów, w którym uwzględnione byłoby wszystkie kryteria. W wyniku takich błędnych obliczeń, najbardziej pokrzywdzone jest dziecko i matka, bowiem finalnie zasądzona kwota alimentów nie jest wystarczająca na pokrycie bieżących potrzeb naszej pociechy.
BŁĄD 3
Kolejnym błędem jest brak wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu. Co to znaczy? Pamiętaj, że alimenty należą Ci się dopiero od uprawomocnienia wyroku w sprawie o alimenty. Do uprawomocnienia takiego wyroku – długa droga!
Postępowanie w sprawie o alimenty potrafi trwać latami, wreszcie mamy wyrok… a potem zamiast uprawomocnienia, zdarza się, że zostaje złożona APELACJA drugiej strony! Wskutek apelacji wyrok nadal nie jest prawomocny, co znaczy, że alimenty jeszcze nie zaczną wpływać na Twoje konto.
W takiej sytuacji ratunkiem jest właśnie wyżej wspomniany wniosek o zabezpieczenie. Wniosek ten składamy z pozwem o alimenty lub nawet przed wszczęciem takiego postępowania (jeśli ojciec nie dokłada się do utrzymania i wychowania dziecka lub dokłada się, ale w stopniu niewystarczającym). Sąd bada wniosek i jeśli jest zasadny, wydaje postanowienie o zabezpieczeniu alimentów. Często kwota takiego zabezpieczenia jest niższa niż finalna kwota alimentów, ale pozwala już w dużym stopniu na pokrycie podstawowych potrzeb dziecka. Takie środki na dziecko, należne są już od dnia wydania postanowienia i w razie, gdy ojciec dziecka nie płaci – z postanowieniem można udać się do komornika i wszcząć egzekucję.
Czy warto oszczędzać w sprawie o alimenty i bronić się samodzielnie? Według mnie nie. Pieniądze zainwestowane w profesjonalnego pełnomocnika (radcę prawnego / adwokata) w sprawie o alimenty, bardzo szybko się zwracają i choć alimenty w całości są przeznaczone na dziecko, Ty masz znacznie większą szansę uzyskać wysokie alimenty, zyskać czas dla dziecka i swoje pieniądze, przeznaczyć w większym stopniu na swoje potrzeby.
Potrzebujesz porady? Kliknij przycisk poniżej, pozostaw swoje dane kontaktowe w formularzu, a ja zaproponuję Ci dogodny termin porady prawnej.
Porada prawna to 60-minut rozmowy telefonicznej lub spotkania on-line, w trakcie którego możesz skonsultować z radcą prawnym dowolny temat prawny.
+ 48 534 34 34 00
biuro@magdalenagora.com Pon – Piątek 10:00-15:00
Rozważasz wniesienie sprawy o alimenty?
Warto wcześniej zasięgnąć porady prawnej, aby odpowiednio się do tego przygotować. Jestem tu dla Ciebie i służę swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Umów się ze mną na poradę prawną. Powiem Ci jak to zrobić najlepiej, albo (jeśli tak zdecydujesz) przejdziemy przez to razem.