fbpx
+48-534-34-34-00
·
biuro@magdalenagora.com
·
Pon - Piątek 10:00-15:00

Rozwód i separacja

11

Rozwód / separacja

Zapadła decyzja o rozwodzie lub separacji ? Przeprowadzę Cię przez sprawę rozwodową lub separację od A do Z.

Pomogę:

  • rozwieść się lub uzyskać separację maksymalnie bezboleśnie dla Ciebie,
  •  uzyskać maksymalną korzyść pod kątem emocjonalnym i finansowym,
  • znaleźć najlepsze rozwiązanie by rozwód lub separacja przebiegła po Twojej myśli.

Jeśli posiadasz z małżonkiem wspólne, niepełnoletnie dzieci, pomogę:

  • uporządkować sprawy pomiędzy Wami, a dziećmi (władza rodzicielska, ustalenie miejsca zamieszkania dzieci, ustalenie kontaktów, alimenty),
  • jeśli ojciec nie dokłada się do utrzymania dzieci, pomogę uzyskać zabezpieczenie alimentów na czas trwania rozprawy (czyli Sąd zobliguje partnera do płacenia określonej kwoty miesięcznie praktycznie już od rozpoczęcia procesu, a nie – od wydania wyroku). 

Rozwód jest złożonym procesem, który może znacznie wykraczać poza Sąd, więc przydatna się może okazać pomoc zaprzyjaźnionego mediatora lub notariusza. 

Co powinnaś wiedzieć na początek o rozwodzie…

Wyrok rozwodowy uzyskać można, gdy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Zupełny – oznacza, że ustały trzy zasadnicze więzi:

  • duchowa (inaczej uczuciowa = uczucia wygasły),  
  • fizyczna (nie ma już współżycia),
  • gospodarcza (małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, albo prowadzą je ale tylko ze względów ekonimicznych).

Trwały – znaczy, że małżonkowie nie widzą szans na powrót do małżeństwa (wspólnego pożycia).

Wyrok w sprawie o separację następuje, gdy doszło do zupełnego rozkładu pożycia, a więc w przeciwieństwie do rozwodu nie musi on być trwały. 

Po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć nowy związek małżeński, po orzeczeniu separacji – nie można. Separacja (w przeciwieństwie do rozwodu) jest odwracalna i może służyć jako „przerwa” w trwaniu związku małżeńskiego.  

Poznaj etapy sprawy rozwodowej, przez które Cię przeprowadzę:

Krok 1
Ustalenie strategii rozwodowej

Słyszymy się lub widzimy w kancelarii po raz pierwszy. Omawiamy precyzyjnie Twoją sytuację i ustalamy tzw. strategię rozwodową. Powiem Ci jakie dokumenty będą niezbędne, jakie kolejne kroki będziemy podejmować by w najlepszy dla Ciebie sposób przejść przez rozwód.

Krok 2
Przygotowanie i wysłanie pozwu o rozwód

Kiedy już otrzymam od Ciebie wszystkie dokumenty – przygotuję dla Ciebie pozew o rozwód bez orzekania o winie lub z orzekaniem o winie. Projekt pozwu wyślę do Ciebie i naniesiesz na niego swoje ewentualne poprawki. Mając pełnomocnictwo od Ciebie, ja podpiszę finalny pozew i wyślę go do Sądu.

Krok 3
Badanie pozwu przez Sąd i ewentualne wydanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń np. alimentacyjnych

W tym kroku Sąd bada pozew i przesyła odpis pozwu drugiej Stronie, wyznaczając jej 14. lub 30. dniowy termin do wniesienia odpowiedzi na pozew. Czekamy aż przyjdzie do nas odpowiedź drugiej Strony. Sąd również w tym czasie może wydać postanowienie o tzw. zabezpieczeniu roszczeń np. alimentów (jeśli o takie zabezpieczenie wniosła strona powodowa).

Krok 4
Wniesienie odpowiedzi na pozew

Pozwany wnosi odpowiedź na pozew, w której przedstawia swoją wersję wydarzeń i faktów. Sąd może:

  • zobligować nas do ustosunkowania się do tej odpowiedzi (wówczas znów ustalamy wspólnie treść takiej odpowiedzi i przedstawiamy ewentualne dalsze dowody),
  • wysłać Strony na mediację (co często się dzieje), mediacja nie jest obowiązkowa,
  •  wyznaczyć termin rozprawy i zawiadomić o takim terminie.
Krok 5
Pierwsza rozprawa

Na pierwszej rozprawie Sąd może skierować Strony do mediacji, przeprowadzić informacyjne przesłuchanie Stron, przeprowadzić dowód z przesłuchania Stron, przesłuchać świadków, a nawet wydać już wyrok. Zdarza się, że na pierwszej rozprawie Sąd informuje o terminie kolejnych spraw.

Krok 6
Ewentualne dalsze rozprawy

Jeśli Sąd nie wyda wyroku na pierwszej rozprawie, przeprowadza kolejne rozprawy. W międzyczasie zdarza się, że przeprowadza dowody np. z opinii w sprawach rodzinnych OZSS (Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych). Może wtedy następować wymiana dalszych pism procesowych Stron.

Krok 7
Wydanie wyroku

Jeśli Sąd wyjaśni wszystkie sporne okoliczności, przeprowadzi całe postępowanie dowodowe – wydaje wyrok. W sprawach nieskomplikowanych możliwe jest wydanie wyroku na pierwszej rozprawie. Po wydaniu wyroku biegnie termin 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie takiego wyroku, a następnie termin 14 dni od dnia otrzymania wyroku z uzasadnieniem – na wniesienie ewentualnej apelacji do Sądu II instancji. 

Porada prawna

Umów się na poradę prawną

Potrzebujesz porady? Kliknij przycisk poniżej, pozostaw swoje dane kontaktowe w formularzu, a ja zaproponuję Ci dogodny termin porady prawnej.

Porada prawna to 60-minut rozmowy telefonicznej lub spotkania on-line, w trakcie którego możesz skonsultować z radcą prawnym dowolny temat prawny.

+ 48 534 34 34 00

biuro@magdalenagora.com Pon – Piątek 10:00-15:00

Umawiam się!

Zastanawiasz się nad rozwodem lub separacją?

Warto wcześniej zasięgnąć porady prawnej, aby odpowiednio się do tego przygotować. Jestem tu dla Ciebie i służę swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Umów się ze mną na poradę prawną.