fbpx
+48-534-34-34-00
·
biuro@magdalenagora.com
·
Pon - Piątek 10:00-15:00

Rozwód – co musi się wydarzyć, żeby móc się rozwieść.

Niektórzy do rozwodu dojrzewają miesiącami lub latami. Często składają papiery rozwodowe wtedy, kiedy w ich małżeństwie naprawdę „źle” się dzieje tj. pojawia się przemoc lub inne bolesne zdarzenia. One z pewnością będą uzasadniały złożenie pozwu rozwodowego, ale czy zawsze są wystarczające, żeby otrzymać wyrok rozwodowy?

Co zatem musi się wydarzyć w świetle litery prawa, żeby Sąd orzekł rozwód? 

Zupełny i trwały rozkład pożycia

Najważniejszym warunkiem, który musi być spełniony jest według prawa „zupełny i trwały” rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że w trakcie postępowania Sąd będzie badał, czy nie łączą Was już więzi, które istnieją w „zdrowym” małżeństwie, a jednocześnie sytuacja trwa na tyle długo, że nie ma szans na jej poprawę.

Mowa o następujących więziach, które muszą zostać łącznie i trwale zerwane, aby w ogóle myśleć o złożeniu pozwu:

  • więź emocjonalna
  • więź fizyczna
  • więź gospodarcza

Rozkład więzi

1. Więź emocjonalna

Więź ta, oznacza istnienie głębokich uczuć małżeńskich jak np.: miłość, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa. Sąd pyta na rozprawie „Czy kocha Pan/i małżonka?” i jeśli odpowiedź choćby częściowo wskazuje na „TAK”, Sąd może domniemywać, że więź między małżonkami całkowicie nie wygasła. Jeśli wnosimy o rozwód, należy być więc w pełni przekonanym, że więź uczuciowa wygasła.

Jeśli tylko jedna strona kocha, a druga strona nie, to nie ma mowy o istnieniu więzi emocjonalnej między tymi małżonkami. Dla podtrzymania tej więzi konieczne jest bowiem, zaangażowanie obu stron.

2. Więź fizyczna

Więź fizyczna to nic innego, jak utrzymywanie przez małżonków kontaktów seksualnych. Jeśli do nich dochodzi za dwustronnym przyzwoleniem, to nie ma podstaw do orzeczenia rozwodu, bo przesądza to istnienie nadal więzi fizycznej. Zasadą, by otrzymać rozwód, jest brak utrzymywania kontaktów seksualnych między małżonkami.

Sąd na rozprawie zadaje pytanie o istnienie więzi fizycznej i pyta o przybliżony moment jej ustania. Jeśli okaże się w trakcie przesłuchania stron, że po złożeniu pozwu doszło do współżycia między małżonkami, może to znacznie skomplikować, a nawet uniemożliwić uzyskanie rozwodu.

3. Więź gospodarcza

Więź gospodarcza to prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Sytuacja jest jasna, jeśli małżonkowie nie mieszkają już razem bo np. jedno z nich wyprowadziło się i każde w zasadzie „żyje na własną rękę”. Wówczas wykazanie, że więź gospodarcza ustała, nie jest trudne.

Jeżeli (choćby ze względów ekonomicznych) małżonkowie nadal mieszkają pod jednym dachem, mogą wykazać, że więź ta ustała, bo zachowują się względem siebie bardziej jak współlokatorzy niż małżonkowie. Przykładowo: przygotowują sobie samodzielnie posiłki, zajmują dwa pokoje, nie sypiają w jednym pokoju, piorą tylko dla siebie, płacą tylko swoje rachunki. 

Łatwo jest narazić się na zarzut, że więź gospodarcza istnieje, kiedy małżonkowie spędzają wspólnie czas, jedzą razem posiłki, jeden z małżonków pierze, gotuje lub sprząta dla drugiego.

Uważać też trzeba w sytuacji, jeżeli jeden z małżonków wyprowadził się, ale małżonkowie spożywają posiłki razem na mieście, jeden przynosi posiłki drugiemu, nocują u siebie wzajemnie itp.

 

Czy trzeba wyprowadzić się od małżonka, aby Sąd orzekł rozwód?

NIE.

Konieczne jest natomiast zachowywanie się tak, jakby małżonkowie żyli osobno. 

 

Czy to prawda, że trzeba czekać co najmniej 6 miesięcy od rozstania, aby Sąd orzekł rozwód? 

NIE.

Nie ma takiego okresu w przepisach. Pozew rozwodowy można złożyć zaraz po rozstaniu. Istotne jest, aby rozpadowi uległy trzy więzi (emocjonalna, fizyczna i gospodarcza) i żeby nie było widoków na uzdrowienie tej sytuacji w przyszłości.

Reasumując...

Przed założeniem w Sądzie sprawy o rozwód, trzeba dokładnie przeanalizować, czy trwale i bezpowrotnie ustały 3 więzi:

  • emocjonalna (brak uczuć)
  • fizyczna (brak współżycia)
  • gospodarcza (brak wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego).

Czasem nastręcza to pewnych trudności i niełatwo jest przekonać Sąd, że związek nie zostanie już uzdrowiony.

Warto więc skonsultować się ze specjalistą i być może, powziąć pewne działania odpowiednio wcześniej, aby nie narażać się na oddalenie pozwu rozwodowego.

Porada prawna

Umów się na poradę prawną

Potrzebujesz porady? Kliknij przycisk poniżej, pozostaw swoje dane kontaktowe w formularzu, a ja zaproponuję Ci dogodny termin porady prawnej.

Porada prawna to 60-minut rozmowy telefonicznej lub spotkania on-line, w trakcie którego możesz skonsultować z radcą prawnym dowolny temat prawny.

+ 48 534 34 34 00

biuro@magdalenagora.com Pon – Piątek 10:00-15:00

Umawiam się!

Jeśli masz wątpliwości, pytania – umów się ze mną na poradę prawną.

Przeanalizujemy dokładnie Twoją sytuację, powiem Ci, co robić dziś i jakie kolejne kroki podjąć by uzyskać wyrok rozwodowy.

Leave a Reply