Czy rozwód na jednej rozprawie jest możliwy? Oczywiście!
Zdarzyło mi się nie raz usłyszeć wyrok rozwodowy moich Klientów na pierwszej rozprawie po (UWAGA!) kilkunastu minutach (w przypadkach kiedy Strony nie miały małoletnich, wspólnych dzieci) i po ok. 30 minutach, kiedy Małżonkowie mieli dzieci.
Dodam, że nie zawsze było tak, że Małżonkowie byli zgodni, co do wszystkiego przed rozprawą.
Powiem Ci więc co zrobić, żeby szczęśliwie rozwieść się na jednej rozprawie.
Zapewne już wiesz, że możesz rozwieść się z tzw. orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie.
W tym pierwszym przypadku, sprawa nie zakończy się na jednej rozprawie. Sąd będzie badał, które z małżonków (a może czy oboje) ponosi winę za rozpad związku małżeńskiego. W tym celu będzie przeprowadzał postępowanie dowodowe, czyli nic innego niż: słuchanie świadków, przeglądanie dowodów. Dopiero po przeprowadzeniu takiego postępowania dowodowego (co zająć może więcej niż jedną rozprawę), a następnie zamknięciu rozprawy – Sąd będzie gotowy, aby ogłosić wyrok. Rzadko obywa się to do roku od wszczęcia postępowania. Raczej jest to po kilku latach. Jeśli chcesz się rozwieść na jednej rozprawie – rozwód z orzekaniem o winie odpada.
Rozwód „bez orzekania o winie” oznacza, że Sąd nie bada, który z małżonków ponosi winę za rozpad związku. Nie ma postępowania dowodowego w tej materii. Jednak, aby się rozwieść bez orzekania o winie potrzebna jest wola obu stron. Zasadą jest, że jeśli jedna strona chce orzekania o winie, Sąd będzie tą winę na jej wniosek badał.
A więc – pierwszy istotny warunek: obie strony postępowania rozwodowego (Powód i Pozwany, inaczej żona i mąż) muszą chcieć rozwieść się bez orzekania o winie.
Jak to zrobić?
Często wystarczy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie i w odezwie na niego dostaje się również odpowiedź na pozew z żądaniem orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. Sytuacja idealna!
Czasem małżonkowie umawiają się na właście takie postępowanie, głównie ze względu na jego szybkość. Kiedy obojgu zależy na tym, aby proces się nie przeciągał, żeby kulturalnie się rozwieść – pary świadomie wybierają właśnie takie rozwiązanie.
Rozwód bez orzekania o winie jest dla Was jeśli:
Jeśli macie dzieci, Sąd oprócz orzeczenia samego rozwodu, musi jeszcze:
Jeżeli w powyższych kwestiach małżonkowie nie są zgodni, Sąd będzie prowadził postępowanie dowodowe. Może badać dokumenty, przesłuchiwać świadków. I znów może to doprowadzić do sytuacji, że postępowanie rozwodowe nam się przeciągnie. Teraz kilka wskazówek, jak tego uniknąć.
Jeśli macie wspólne, niepełnoletnie dzieci – porozumienie rodzicielskie może okazać się dla Was najlepszym rozwiązaniem.
Porozumienie rodzicielskie (inaczej plan wychowawczy) to umowa między rodzicami, w której mogą:
Porozumienie sporządza się w 3 egzemplarzach (po jednym dla rodziców i jeden egzemplarz dla Sądu). Nie wszystkie powyższe kwestie muszą być uregulowane w takim porozumieniu. Jeśli jesteście zgodni tylko co do części z nich, warto je zawrzeć w porozumieniu, a pozostałe kwestie (te sporne), pozostawić do uregulowania Sądowi. Oczywiście może być tak, że te sporne kwestie przedłużą nam postępowanie i sprawa nie zakończy się na jednej rozprawie.
Wzór podstawowego porozumienia można z łatwością znaleźć w internecie. Można też skorzystać z usług profesjonalisty (Radcy prawnego lub Adwokata) i z nim przygotować porozumienie, które prawidłowo będzie regulować wszystkie kwestie i pomoże Wam błyskawicznie uzyskać rozwód. Często porozumienie przygotowane przez profesjonalnego pełnomocnika jest znacznie bardziej „szczelne” niż to, przygotowywane samodzielnie. Pełnomocnicy znają problemy par i tym samym, mają zapisy, na które rodzice nie zawsze wpadną sami.
Kiedy już macie podpisane porozumienie – wysyłacie je do Sądu albo wraz z pozwem rodowodym, albo później (w trakcie postępowania rozwodowego). Jeśli nie doszliście do porozumienia przed złożeniem pozwu, jeszcze nic straconego. Znam pary, które po kilku latach męczącego procesu rozwodowego, podpisały takie porozumienie. To finalnie zamknęło wiele kwestii i umożliwiło im uzyskanie wyroku rozwodowego na najbliższej rozprawie.
Zawsze warto się dogadać!
Cenię instytucję mediatora w sprawach rodzinnych i często biorę z moimi Klientami udział w mediacjach rodzinnych. Ugoda sporządzona przez mediatora i zaakceptowana przez Sąd ma moc prawną ugody zawartej przez Sądem.
Stąd wiele par, które chcą się zgodnie rozwieść, swoje kroki kieruje właśnie najpierw do mediatora. Tam podpisuje ugody, które podobnie jak porozumienie, mogą dotyczyć wszystkich kwestii wychowawczych (władza rodzicielska, kontakty, alimenty). Ugoda może też zawierać zapis o tym, że małżonkowie zgodnie chcą się rozwieść bez orzekania o winie.
Czy warto? Warto!
Ugody, podobnie jak porozumienie, wysyłacie z pozwem rozwodowym albo składacie w trakcie postępowania rozwodowego. Przyspiesza to znacznie rozpoznanie sprawy.
Zawsze powtarzam Klientom:
Nic nie ma takiej mocy (żaden Wyrok), jak podpisane przez Was porozumienie czy zawarta przez Was ugoda. Kiedy wspólnie ustalicie zasady – ich wykonywanie jest znacznie przyjemniejsze i nie pozostawia żadnej ze stron poczucia krzywdy.
Jak to mawiamy: „Niezbadane są wyroki boskie i wyroki Sądów”, „Sąd to nie koncert życzeń” – nie zawsze dostaniesz tam dokładnie to, o co prosisz. Nawet najlepszy profesjonalny pełnomocnik nie da Ci gwarancji, że wyrok będzie w 100% po Twojej myśli.
Co więcej, wyrok nigdy nie będzie tak elastyczny jak porozumienie czy ugoda, w której zawrzeć możesz znacznie więcej i w której możecie bardzo precyzyjnie określić pewne kwestie.
Dogadanie się to oszczędność zdrowia, czasu, energii i pieniędzy. Wierz mi, że:
Potrzebujesz porady? Kliknij przycisk poniżej, pozostaw swoje dane kontaktowe w formularzu, a ja zaproponuję Ci dogodny termin porady prawnej.
Porada prawna to 60-minut rozmowy telefonicznej lub spotkania on-line, w trakcie którego możesz skonsultować z radcą prawnym dowolny temat prawny.
+ 48 534 34 34 00
biuro@magdalenagora.com Pon – Piątek 10:00-15:00
Chcesz uzyskać więcej informacji? Jestem i służę Tobie pomocą.
Umów się ze mną na poradę prawną. Dopasujemy plan działania, do Twojej indywidualnej sytuacji i ustalimy kolejne kroki. Nie trać zdrowia, czasu i pieniędzy.